Turbo araçların sistematik özellikleri sebebiyle dikkat çekici olması ve bazı çevre dostu özellikleriyle de normal motorlara nazaran daha çok tercih edilmektedir. Sizlerde araç alacağınız zaman en doğru şekilde araştırmalar yapmalısınız ve özellikle alacağınız aracın motoruna dikkat etmelisiniz. Motor man turbo motor ise kaçırmamanızı öneririz. Turbo motorlu araçlar hem sessiz çalışmasıyla hem de kolay olan çalışma sistemiyle de aynı zamanda bilinmektedir.

 Atmosferik motorlara nazaran daha sessiz ve olması gerekenden biraz daha küçük olmasıyla beraber aracın içerisinde yer de kaplamamaktadır. Araç kiralayacağınız ya da satın alacağınız durumlarda mutlaka motorun özelliklerine bakmalısınız. İleride hem çevre dostu hem de cebinizin dostu bir araç kullanmak istiyorsanız motor özelliklerine bakmayı unutmayın.

Man Turbo

Turbo Basınç Sensörü Görevleri Nelerdir?

Basınçlı havanın basıncını ölçerek motorun kontrol ünitesine ulaştırmaktır. Dizel motorlarda bu basıncı ayarlamak için belli sensörler bulunmaktadır. Man turbo sensörü emilen havadaki sıcaklık sensörüyle birlikte havayı kanallara gönderme görevi yapar. Kısaca söylemek gerekirse turbo şarjının gönderdiği havanın basıncını ölçer ve bu basıncın hava yoğunluğu ölçmesine yardım eder de diyebiliriz.

Basınç Nedir?

Birim olan alana etki eden kuvvet basınçtır. Akışkanların gaz ve sıvı basıncının hesaplanmasında pascal kanunu kullanılmaktadır. Man turbo motorlarda da bu sistem üzerinden hesaplama sağlanmıştır.

Elektriksel direnci hava basıncının elementiyle değiştiren bir sistem bulunmaktadır. Bu sensör basınç değişmesiyle direncin değişmesi bir elektronik devreyle meydana gelir. Man turbo basınç sensörü normal negatif basınç oluştururken turbo beslenme sayesinde bu basınç pozitif basınca dönüşür. Bu tür basınç sensörleri 5 ila 6 voltluk bir gerilim sayesinde beslenmektedir. Bazı turbo motor modellerinde bu iki farklı sistem tek bir yerde toplanmaktadır. Yani motorun içinde iki farklı yerde olması gerekirken tek bir yere sabitlenmiştirler.

Basınç Sensörü Arıza Yaparsa

  • Turbo motorundaki basınç beslenmesini ayarlayamazsınız.
  • Devri sınırlı hale gelir ve bu durum çekişi düşürür.
  • Turbo motorun şarjındaki gönderilen basınç gücü azalır.
  • Yakıtını püskürtme miktarı öncesine nazaran en aza iner.

Benzinli motorlarda kullanılan basınç ünitesi içerisinde diyaframlı tüp denilen tüp basınç tüpü olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir