Yaygın olarak kullanılan normal motorlara nazaran iveco turbo motor her zaman çevre dostu olmasıyla bilinmektedir. Bazı durumlarda bakımı iyi yapılmadığı zaman arıza veren turbo motorların bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda turbo arızaları araç içerisine zarar vermekle kalmayıp cebinize de ciddi boyutlarda zarar verebilir.

Bu durumun önüne geçmek istiyorsanız aracınızın bakımını düzenli aralıklarla ve en doğru şekilde yaparsanız bu tür durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Turbo bilindiği üzere mekanik bir pompa sistemidir. Ve bu sistem araçların daha az yakıt yakmasına ve daha yüksek performansta normal motorlara göre daha fazla efor sarf etmesi anlamına gelmektedir. Yeni araç alacağınız zaman Iveco turbo motorun olup olmadığına bakabilirsiniz.

IVECO Turbo

Turbo Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Bu tür arızalar motorun yanma verimliliğini ciddi oranda düşürmektedir. Yakıt kullanım oranındaki artışa da neden olabilir. Yetersiz hava beslenmesine yol açarak piston, biyel ve supap sistemlerinde olumsuz ve istenmedik sorunlar ortaya çıkartabilir. Egzoz sistemine direk zarar vereceği için size ve aracınıza zarar vermektedir. Dizel haznesine büyük oranda zarar verir.

Turbo Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İveco Turbo motorların bakımları aslında oldukça kolaydır. Düzenli ve titiz bir şekilde temizlenip bakımı yapıldığı takdirde araca ve motorunuza hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Sökerken ve geri yerine parçaları yerleştirip takarken çıkarttığınız şekilde ve doğru bir biçimde takmanız gerekmektedir. Yağını eşit ve doğru oranda koymanız aracınızda bulunan yağ yakımını ve yağ pompasının patlama ya da yırtılma riskini en aza indirecektir.

Fakat yanlış bir takma sökme işlemi gerçekleştirdiğinizde pompanızın borusunda yırtılmalar ya da yağınızın yanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Turbo motor temizliğinde sadece motorun egzoz kısmı sökülebilir. Motorun egzoz kısmını tutan birkaç vida bulunmaktadır. Söktüğünüz vidaların boyutları farklı olabileceği ön görülürse dikkatli ve söktüğünüz yere uygun olan vidaları geri yerine takmanız gerekmektedir. Hatta bu ve buna benzer temizlik ve sökme işleri yapacağınız zaman işaretleme ile hem karıştırmadan hem de doğru bir şekilde söktüğünüz parçaları geri yerine takabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir